O nás

Nové háro založila v roce 2017 Markétka Zagrapanová z Lužic u Mostu. Vedly ji k tomu konkrétní důvody – především osobní zkušenost s onkologickým onemocněním a se ztrátou vlasů, i touha pomáhat ostatním lidem a ulehčit jim alespoň trochu náročný boj s nemocí.

 

MARKÉTKA

Když bylo Markétce čtrnáct let, našli jí v noze zhoubný nádor – osteosarkom. Tehdy se s onkologickým onemocněním potýkala poprvé. V průběhu několika let musela svůj boj svádět ještě dvakrát, až nakonec v lednu 2018 v devatenácti letech své nemoci podlehla.

Během léčby poznala, jaké to je nemít vlasy. Na oddělení motolské nemocnice potkala několik dalších dívek, se kterými ji právě tohle spojovalo. Již na první pohled vypadaly nemocně a cítily se jiné… Markétka od nich při rozhovoru zjistila, že paruku nemají jen z toho důvodu, že pro ně byla příliš drahá nebo jim ta z umělých vlasů vůbec neseděla…V tu chvíli se rozhodla, že takto nemocným dětem bude pomáhat a udělá všechno pro to, aby paruku pro ně zařídila.

Tak vzniknul nápad na spolek Nové háro, který nakonec s podporou rodiny a přátel založila, a jako jeho hlavní úkol stanovila pomoc onkologicky nemocným dětem a mladým dospělým se zprostředkováním paruk z pravých vlasů.

SPOLEK NOVÉ HÁRO

Naším hlavním posláním je pomáhat nemocným dětem a mladým lidem po ztrátě vlasů tím, že jim zadarmo vyrobíme paruku z pravých vlasů a to přímo na míru – vyrobíme jim jejich nové háro. Nemocní si tak s vlasy nemusí vůbec dělat starosti, všechno zařídíme za ně.

Funguje to tak, že v rámci naší činnosti sháníme dárce a dárkyně vlasů. Spolupracujeme při tom s řadou kadeřnictví, kde je možno se objednat a nechat ostříhat.

Když někdo vlasy daruje a pošle nám je, ustřižené pramínky popíšeme a uložíme do chvíle, než se najde někdo, kdo je bude potřebovat. Ve chvíli, kdy se někdo takový ozve, začne vlásenkářka vyrábět paruku na míru. Při výrobě respektuje původní vzhled daného člověka a pracuje s přesnými mírami jeho hlavy. Paruka tak krásně sedí a vypadá přirozeně.

Darovat své háro je krásné gesto, které nic nestojí, ale přitom hodně znamená. Malým bojovníkům paruka pomůže cítit se dobře a být v psychické pohodě, takže jim pak zbude síla a motivace poprat se s nemocí a vyhrát. Koneckonců vlasy vám zase narostou a ten dobrý pocit si v sobě ponesete napořád.

Naším druhým – a neméně důležitým – posláním je šíření povědomí o dětské onkologii. Markétka si během své druhé léčby začala psát blog, který pojmenovala Onkoteen a na kterém se snažila přiblížit obyčejným lidem i svému okolí, jaké to je žít s rakovinou, protože měla pocit, že se o tom obecně moc neví a že dětská onkologie je v české společnosti tabu. O svém osudu napsala také Středoškolskou odbornou činnost a dokonce i divadelní hru, kterou pojmenovala “A tak skáču dál”. V její snaze přiblížit osud dětí s rakovinou druhým pokračujeme – v rámci naší osvětové kampaně Ať to není tabu realizujeme přednášky a besedy, ve kterých sdílíme Markétčin příběh dál.

PATRONKA LUCIE BÍLÁ

Lucie Bílá, oblíbená zpěvačka a především žena se srdcem na správném místě, se rozhodla nás podporovat a na konci ledna 2019 se stala patronkou Nového hára.

Lucie je známá svými charitativními šperky, které sama vyrábí. Pro nové háro takto navrhla již dvě série naprosto unikátních výrobků. Obě jsou laděné do růžové barvy. První byl v roce 2019 náhrdelník “Andílek pro Markétku“, následoval náramek z růženínu s korálkem čtyřlístku či andílka, a také náušnice s andílkem. Následovala kolekce s růžovými srdíčky, která opět obsahuje originální náhrdelník a náušnice. Všechny šperky si můžete zakoupit na našem e-shopu, jejich koupí přispějete na nové háro pro onkologicky nemocné děti.