Den dětské onkologie, který si připomíná celá Evropa, se konal v sobotu 17. února 2018 také v Praze. Čtvrtý ročník této akce byl věnován retinoblastomu a jeho cílem bylo přiblížit veřejnosti problematiku dětských onkologických onemocnění a také vzdát hold všem bývalým i současným onkologickým pacientům. Programu, který se konal na náměstí Václava Havla, se zúčastnil se svým stánkem i spolek Nové háro, jehož cílem je zprostředkování vlasů a následná výroba paruk pro onkologicky nemocné děti.

Ve stánku bylo možno si zakoupit předměty na podporu spolku Nové háro – například trička, tašky, náramky, placky či samolepky. K dispozici bylo i několik kusů charitativního kalendáře, který spolek vytvořil ve spolupráci s hemato-onkologickým oddělením Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Akce se zúčastnila také kadeřnice ze salónu Dlouhovláska, která přímo na místě ostříhala zájemkyně o darování vlasů. Celkem se našlo pět odvážných dívek a žen, které odcházely s kratším účesem.

„Byla to první veřejná akce, kde se spolek Nové háro představil a zájem veřejnosti nás příjemně překvapil. Lidé si brali naše letáčky, ptali se na výrobu paruk, kupovali věci na naši podporu a v neposlední řadě darovali vlasy. Všem bychom jim chtěli moc poděkovat za jejich přízeň,“ řekla Lucie Staňková, předsedkyně spolku Nové háro.

Nejbližší akce, na kterých je možno spolek Nové háro potkat, jsou dva benefiční koncerty ROCK PRO. Ty se budou konat v dubnu v ústecké Restauraci Na Kopečku (20. dubna) a v teplické Restauraci Rajče (30. dubna).

***

O Novém háru

Spolek Nové háro založila Markéta Zagrapanová z Lužic u Mostu. Dvakrát si prošla ztrátou vlasů kvůli onkologickému onemocnění, kterému v lednu 2018 bohužel podlehla. Proto, že věděla, jak moc jí holá hlava vadila, jak špatně snášela zvědavé pohledy okolí, jak moc se díky tomu cítila jiná, založila Nové háro. Neziskový spolek, který pomáhá dětem v onkologické léčbě cítit se co možná „nejnormálněji“. Posláním spolku je sbírat vlasy od dárců a vyrábět z nich paruky na míru konkrétnímu dítěti.