Jak to všechno vzniklo

Spolek Nové háro oficiálně založila moje dcera, Markéta Zagrapanová dne 17.10. 2017.

Předcházel však tomu celkem složitý, několikaměsíční proces, kdy komunikovala s právníky, pracovala na Stanovách spolku, vymýšlela způsoby financování, hledala vlásenkáře, dárce vlasů, zakládala web, sociální sítě atd. Nebylo toho na ní málo vzhledem k tomu, že sama v květnu maturovala a skládala přijímačky na VŠ.

Do toho bojovala s vlastní onkologickou diagnózou, která ji často bolestmi a slabostí paralyzovala a prakticky celé léto 2017 byla v nemocnici s komplikacemi po ozařování plic.

I přes mé osobní vymlouvání nápadu  o  založení neziskovky a argumentací typu, ať teď myslí hlavně na sebe, si nedala říct a Nové háro založila. Znala můj názor. Musím se přiznat, že jsem o tom ani nechtěla slyšet a tak o plánech a  jak to má celé vymyšlené, jsem moc nevěděla.

Umíte si představit sílu vyřčeného slibu pár chvil před smrtí milované dcery?

…..asi těžko. Ale já to opravdu udělala. Slíbila jsem Markétce, že v  Novém háru budeme pokračovat. Vnímala to, poslouchala mě a i když už nemohla mluvit, po tváři jí stékala slza. Nejsilnější okamžik v mém životě.

V  tu chvíli jsem vůbec nedomyslela co všechno to bude znamenat, obnášet, jak to zvládnu pod vlivem vlastní bolesti z  největší životní ztráty jediného dítěte.

Já ani nikdo z  mého okolí není vlásenkář a jak jsem později zjistila, toto řemeslo je u nás vzácností. Takže jsem si myslela, že sehnat vlásenkáře je úkol č. 1., ale netušila jsem, kolik taková paruka stojí a kde na to vlastně vezmeme peníze.

Tak to prostě je, když hodíte člověka z  úplně jiné branže, neziskovým sektorem nepolíbeného a vlastně k  němu i dost nedůvěřivého, ale s  vyřčeným slibem a obrovskou touhou ho splnit. Po boku mi stál manžel, který slib dal se mnou a tak vlastně také neměl na vybranou a společně jsme začali všechno vymýšlet.

U zrodu Nového hára, tedy toho po Markétčině smrti stála i Martina, která s  Markétkou spolek založila, ale v  tu dobu studovala v  Praze a tak bylo potřeba přizvat i jiné nadšence.

To se mi povedlo, i když nebudu vám nic nalhávat – není lehké vést tým dobrovolníků. Prvotní nadšení brzy opadne a to za co nemá člověk peníze je odsouváno na kdoví kolikátou kolej….ale já takhle fungovat nemohla…..takže i u nás postupem času došlo k obměně některých členů týmu, ale všichni, kdo Novým hárem prošli v něm udělali kus práce a zanechali svou stopu a já si uvědomuji, že bez nich, bychom nebyli tam kde jsme.

Nemáte představu, kolikrát jsem slyšela, že jsem moc „splašená“, kam pospíchám a proč, vždyť můžeme vše rozjíždět v  klidu, pomaleji (máš přece svojí práci, svůj život, svůj nárok na truchlení)

….no jo, ale co ty děti na onkologii? 

Co moje Markétka, která tam ze svého růžového obláčku kouká a čeká, jak se její mamina ukáže? A můj život? Tím se stalo Háro….

 

Na začátku to nebylo vůbec lehké…

Stále jsem nevěděla, kdo nám bude paruky vyrábět, když se nám najednou a sám od sebe, ozval jeden kadeřnický salón. S  parukami už pomáhal a nejen dětem s  onkologickou diagnózou, ale i dospělým a alopetikům. Byli jsme nadšení. Nic po nás nechtěli (tedy peníze), „jen“ vlasy co nám posílají dárci, aby měli z  čeho vyrábět. Nic víc….ale my chtěli být zapojení do celého procesu, do předávání, chtěli jsme mít zpětnou vazbu od dětí. Nic z toho jsme však v této spolupráci neměli. Nemohli jsme rozhodovat o tom komu a za jakých podmínek pomůžeme, ať jsme to cítili jakkoli.

 
Po dlouhých dohadech a zvláštním jednání, nás vzali s sebou na předávání…a tehdy jsem si řekla, že takhle to nechci. To není to, co by Markét chtěla. Necitlivý přístup, rádoby šťastné mávání dětí do kamery, kterým na první pohled není dobře, fotky „před“ (tedy bez vlasů) a „po“, neetická prezentace na sociálních sítích, informace o podezřelém jednání, které se k  nám dostávali z různých stran….ne, takhle jsme to prostě nechtěli. Takhle by to Markétka nechtěla! Spolupráci jsme tedy po pár měsících ukončili a vydali se svojí vlastní cestou.
 
Peníze na sedm paruk, které jsme v roce 2018 sami vyrobili a předali jsme sehnali hlavně díky kamarádům a známým, kteří nám nesmírně věřili a vložili do našeho projektu své firemní peníze. Navždy jim za tu důvěru budu já osobně vděčná. Veškeré provozní náklady (měření dětí na paruky, předávání paruk, ježdění na stánkové akce, kterých jsme měli spousty, tisíce kilometrů), to všechno jsme financovali z vlastních, soukromých prostředků mých a mého manžela. 
 
V září 2018 se začala psát nová kapitola Nového hára. Udělala jsem si první kurz fundraisingu, Radka se kterou jsme se seznámili na jedné akci a měla s ním zkušenosti, s námi začala připravovat první Vánoční kampaň Vlasaté Vánoce. 
 
Já jsem hned v září našla vlásenkářku z Ostravy, která měla příznivou cenu a jako další i vlásenkářský salon Magdalena, kde byly paruky moc krásné, ale dražší. Po těchto našich zkušenostech máme motto, že kvalita je důležitější. Salon Magdalena využíváme dodnes. A ten pocit z předávání? Přesně takový, jaký jsem si představovala, že budu mít – krásný. Nepotřebuji u toho natáčet videa, předstírat veselí….ani fotku, když dítě nechce. Prostě s maximálním respektem k nemocným a s důrazem na to podstatné – pomoci jim v těžké situaci tak, jak nejlépe to umíme. 
 
Kampaň Vlasate Vánoce a akce okolo ní, nám konečně pomohla se dostat do větší finanční jistoty. Mohli jsme si dovolit výrobu paruk financovat z vlastních zdrojů spolku. Děkujeme všem dárcům, kteří nám tenkrát přispěli. 
 
V lednu 2019 nám Markétka z nebe seslala Lucii Bílou, známou zpěvačku a držitelku mnoha ocenění. Oslovila jsem jí, jestli by nechtěla být naše patronka a ona souhlasila. A co víc, rozhodla se pro nás vyrábět šperky. Jako první byl Andílek pro Markétku 2019 a později k němu přidala i Náramek s andílkem.
 

V roce 2019 jsme vyrobili rekordních 46 paruk na které přispěla pravidelně každý měsíc i samotná Lucie. Neskutečná částka, kterou jsme zaplatili v konečném součtu za celý rok a neskončili v mínusu. S Lucií Bílou se nám začalo dařit a díky ní, jsme získali určitou finanční stabilitu a v zádech člověka, na kterého se můžeme za každých okolností spolehnout. Nesmírně si této spolupráce, která trvá více než dva roky, vážíme a Lucii děkujeme.

V roce 2019, kdy se Nové háro naplno rozjelo už nebylo nutné a ani možné dotování provozu z našeho rodinného rozpočtu a proto od tohoto roku, veškeré provozní výdaje jako je nájemné, energie, cestovné atd. hradíme z příjmů spolku. Nestydíme se za to a přijde nám férové o tom mluvit. Protože žádná, ani dobročinná práce se sama neudělá a lidé, kteří ji vykonávají musí z něčeho žít aby ji dělali naplno, kvalitně a dlouhodobě. 

Markéta Zagrapanová, zakladatelka spolku Nové háro

Na fotce Martina, která s Markétkou založila spolek Nové háro

Na fotce Pavel a Lucie (Nové háro) s Lucií Bílou, patronkou Nového hára a jejím partnerem

Právě proto tyto řádky směřuji Vám, finančním dárcům,
pravidelným přispěvatelům, členům Klubu
přátel Nového hára. Chci abyste přesně věděli,
jak nakládáme s finančními prostředky,
které nám pravidelně posíláte. Všechny dary jdou
ze 100% na hlavní činnost spolku, tedy na úhrady faktur
za výrobu paruk a provozní výdaje s tím spojené,
na materiální pomoc onkologicky nemocným
dětem a na šíření osvěty o dětské onkologii.

Náš charitativní e–shop je naše vedlejší činnost a tak má svůj účet pro přehlednost jeho nákladů a výnosů. Z něj pak převádíme peníze na běžný účet, ze kterého hradíme provozní náklady. Na ty nám přispívají i firemní dárci a větší sponzoři. Přehled v číslech za každý rok naleznete v ekonomické části našich Výročních zpráv, které máme zveřejněné na našich webových stránkách.

Nové háro si zakládá na transparentnosti a tak jsme se na podzim 2020 pustili do auditu od AVPO, na základě něhož jsme získali titul Značka spolehlivosti.
Jsme zastánci otevřenosti a chceme, aby lidé, co nás podporují byli naší součástí a my prodlouženou rukou jejich touhy pomoci onkologicky nemocným dětem, projít léčbou důstojně.
Děkujeme, že Vás máme. Vážíme si každé podpory, všech našich dárců, podporovatelů, těch kteří Nové háro sledují na webu, sociálních sítích, sdílí a mluví o nás a o tom co a proč děláme!
Moc si Vaši podpory vážim.

S úctou Lucie Staňková, předsedkyně spolku Nové háro, matka zakladatelky spolku Markéty Zagrapanové.