Daruj háro

Informace pro zájemce o darování hára:

 1. Darované vlasy by měly být delší než 30 centimetrů a to v plné délce.

Děti, pro které paruky vyrábíme, většinou chtějí svoje nové háro co nejdelší. Jelikož 5 až 8 centimetrů z délky vlasu zabere zpracování, tedy připevnění vlasu pomocí uzlíku do tylové čepičky, nejčastěji musíme sahat pro vlasy delší než 30 centimetrů v plné délce. Plná délka znamená bez prořídlých konečků, takže v plné hustotě. Požadovaná délka darovaných vlasů je tedy stanovena z tohoto důvodu – nikoliv proto, že bychom chtěli dárcům zbytečně stříhat dlouhé vlasy. Vlasy kratší než 30 centimetrů nám prosím již neposílejte. V současné době pro ně nemáme využití. Není nutné s námi délku darovaných vlasů konzultovat či o ní smlouvat.

 1. Ideální vlasy pro darování jsou rovné či lehce vlnité a přírodní barvy.

Vezměte prosím v úvahu, že paruky vyrábíme pro děti a mladistvé. Nejvhodnější jsou vlasy darované od dětí dětem. Vlasy silně poškozené odbarvením, melírem či barvené výraznými odstíny červené, růžové atd., nevyužijeme, proto nám je prosím neposílejte. Naopak vlasy šetrně obarvené do přírodního odstínu nám pro výrobu nevadí. Vlasy kudrnaté a prošedivělé jsou pro výrobu paruk složitější, proto ani tyto vlasy nejsou zcela vhodné a využijeme je minimálně.

 1. Podoba výsledného účesu se může lišit a tím pádem se liší i doporučený postup při stříhání.
  • Pokud bude výsledný účes mikádo: je vhodné rozdělit vlasy do pěti culíků. Po odstřihnutí je třeba nechat na culících gumičky a všechny culíky poté spojit dohromady další gumičkou, aby bylo zřejmé, že jsou od jednoho dárce.
  • Pokud bude výsledný účes krátký: je vhodné udělat culíků víc a u hlavy – dle požadavků na nový účes. Poté je třeba culíky opět zagumičkovat dohromady.
 1. Vlasy vždy stříhejte suché.
 2. Dbejte prosím na řádné zagumičkování vlasů, často se nám stává, že se vlasy cestou rozpustí z důvodu popraskání gumiček.
 3. Vlasy zasílejte na níže uvedenou adresu sídla spolku Nové háro. Vlasy je dobré poslat doporučeně v bublinkové obálce. Pokud chcete mít jistotu, že se vlasy nezacuchají, můžete celý culík obalit alobalem.
 4. Osobní předání vlasů je z časových důvodů možné jen ve výjimečných případech po osobní domluvě.
 5. Vlasy posílejte na adresu: Nové háro, z. s., Lužice 105, Lužice u Mostu, 435 24.
 6. Pokud k vlasům přiložíte jakýkoliv kontakt (e-mail, telefon, profil na sociálních sítích), rádi vás budeme informovat, až se vlasy použijí. Pokud u vlasů kontakt nebude, tyto vlasy zaevidujeme pod názvem „DAR“ a evidenčním číslem. V tomto případě není možné vás o použití vlasů informovat.

Informace pro dárce hára:

 1. Co se děje s mými vlasy, když k vám dorazí?

Vzhledem k tomu, že laskavých dárců vlasů je mnoho, denně nám chodí jednotky až desítky balíčků, které postupně zpracováváme. Když k nám darovaný culík dorazí, nejprve je třeba ho zaevidovat. To znamená, že culíku přidělíme evidenční číslo, které napíšeme na štítek a ten následně k culíku připojíme. Evidenční číslo zapíšeme i do naší tabulky evidence a připojíme jméno a kontakt dárce, pokud jsou tyto údaje k dispozici. Následně vás na uvedený kontakt informujeme, že vlasy byly zaevidovány a pod jakým konkrétním číslem. Poté vlasy putují do úložných boxů, kde je skladujeme po dobu, než pro ně sáhneme a použijeme je pro výrobu paruky. Vlasy třídíme podle délky a barvy.

 1. Kdy budou moje vlasy použité a dáte mi o tom vědět?

Na výrobu jedné paruky je potřeba vlasů od zhruba pěti dárců. Vybírání vlasů je náročné, protože vlasy se k sobě musí co nejvíce hodit a vzájemně ladit jak barvou, tak délkou. Díky laskavým dárců máme vlasů dostatek a tak můžeme pečlivě vybírat. Z těchto důvodů nemůžeme přesně stanovit, kdy konkrétně budou vaše vlasy použity. Nedokážeme ani přesně odhadnout, za jak dlouho to bude – v některých případech se vlasy můžou použít za měsíc, v některých třeba i za rok a půl. Pokud uvedete k poslaným vlasům jakýkoliv kontakt, dáme vám vědět, až se vlasy použijí. Zašleme vám křestní jméno a identifikační číslo toho, kdo od nás paruku dostal. Fotografii následně můžete nalézt na našem webu nebo na facebookovém profilu.

Spolupracující kadeřnictví

Ostříhat se můžete buď u svého kadeřníka dle výše uvedeného návodu, nebo v kadeřnictvích, která s námi spolupracují.

Naši partnerští kadeřníci jsou dobrovolníky s nůžkami v ruce. Jejich jedinou odměnou je dobrý pocit z práce, která má smysl, protože pomůže. Ustřižené vlasy jsou pro nás na výrobu paruk a partnerská kadeřnictví z nich nic nemají. Zdarma je tedy odstřižení culíků a srovnání do základní délky, všechny ostatní úkony (mytí, barvení, melírování aj.) si zákazník hradí sám.

Z důvodu velké vytíženosti kadeřníků se prosím nechávejte v našich partnerských kadeřnictvích ostříhat, jen pokud chcete darovat minimálně 30 cm vlasů!

Buďte prosím trpěliví a respektujte delší objednací doby. Naše kadeřnické salóny mají svou stálou klientelu, která pro ně musí být prioritní.